Η Παναχαϊκή «καθαρή» νίκη με Λαμία και πανηγύρισε την παραμονή της

Πραγματοποιώντας μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση

Πραγματοποιώντας μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση η ομάδα βολει της Παναχαϊκής νίκησε με 3-0 (25-=19, 25-19, 26-24) την Λάμια για την 21η αγωνιστική της Volleyleague «Πάμε Στοίχημα» και με τους 3 βαθμούς οριστικοποίησε από σήμερα την παραμονή της στην κατηγορία χωρίς να εμπλακεί στην διαδικασία των πλει-άουτ.

H ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο ακραίο Βάλτερ, και στη θέση του ξεκίνησε ο Βασιλάκος με τους κοκκινόμαυρους να είναι από το ξεκίνημα πολύ δυνατά, με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλόκ πήραν γρήγορα διαφορά και από την στιγμή που δεν συνάντησαν αντίσταση, πήραν εύκολα το πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε, η Πατρινή ομάδα είχε καλή υποδοχή, σωστές επιλογές στην επίθεση και πήρε προβάδισμα με 15-10 και 18-13. Η Λαμία αντέδρασε και χάρη στον Αραούχο μείωσε σε 20-18 αλλά μέχρι εκεί, η Παναχαϊκή σοβαρεύτηκε πήρε πάλι προβάδισμα και με άσο του Νίκου Ρουμελιώτη κατέκτησε το σετ για να κάνει το 2-0.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Λυκούδη με την ψυχολογία να είναι υπέρ της, μπήκε πολύ ζεστά στο γήπεδο, χάρη στο σερβίς της δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, οι Νίκος Ρουμελιώτης και Τόρρες ήταν σε πολύ καλή μέρα και πήραν προβάδισμα με 10-6 και 16-12. Στη διάρκεια του τρίτου σετ δόθηκε χρόνος συμμετοχής στους Κωστόπουλο και Μαυραγάνη και η Λαμία κατάφερε να μειώσει σε 18-17 αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για να μπλέξουν, έγινε το 22-19 όμως η Λαμία χάρη στο μπλοκ της ισοφάρισε σε 22-22 και 24-24 αλλά η Παναχαϊκή με άσο του Ντονά και τριπλό μπλοκ στον Αράουγιο έκανε το 26-24, πήρε το 3ο σετ και πανηγύρισε την «καθαρή» νίκη με 3-0 που της εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 23 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Λιβαθηνός 2π. (2 άσσοι), Τόρρες 9 (5/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 10 (7/12 επ, 3 άσσοι), Βασιλάκος 2 (1/7 επ, 1 άσσος, 40% υπ – 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ – 33% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. – 50% υπ – 0% άριστες), Ιτάλο (λ. – 60% υπ – 20% άριστες), Ντονάς 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Χριστιάς 1 (άσσος), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 2 (2/3 επ)

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 5π. (1/3 επ, 4 άσσοι), Αγγελόπουλος 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αραούγιο 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 56% υπ – 20% άριστες), Καπίρης 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 7% άριστες), Χάκγουορθ 1 (1/6 επ), Μαδούρας 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 45% υπ – 9% άριστες), Καρβούνης, Δημητριάδης 2 (2 μπλοκ)