Η Παναχαϊκή σπουδαία νίκη (3-1) κόντρα στην Ορεστιάδα

σημανιτκή μέρα

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής νίκησε εντός έδρας με 3-1 (250-23, 25-20, 18-25, 25-18) σετ την Ορεστιάδα για την 14η αγωνιστική της volleylague «Πάμε Στοίχημα» και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στη μάχη της παραμονής.

Στο πρώτο σετ η Ορεστιάδα μπήκε λίγο πιο δυνατά, με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε ένα μικρό προβάδισμα (8-7, 16-14) και έφτασε να προηγείται με 21-18  ωστόσο η Παναχαϊκή αντέδρασε.  Τα σέρβις του Βραζιλιάνου Βάλτερ δημιούργησαν πρόβλημα στην αντίπαλη  υποδοχή και σε συνδυασμό με το καλό μπλοκ,  η Πατρινή ομάδα έκανε σερί 6-0 και βρέθηκε να νικά με 24-21 και έτσι κατέκτησε το σετ  για να «γράψει» το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να πάρει προβάδισμα κυρίως χάρη στο καλό μπλοκ των κεντρικών Τόρες και Βλαχοστάθη αλλά και τον Νίκο Ρουμελιώτη να έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση, προηγήθηκε με 8-5 και 16-14. Η Ορεστιάδα πίεσε και μείωσε σε 18-17 όμως οι κοκκινόμαυροι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, με τους Βάλτερ-Ρουμελιώτη να είναι πολύ καλοί στην επίθεση αλλά και το μπλοκ να μοιράζει «stop», διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το σετ για να κάνει το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η Ορεστιάδα μπήκε πιο «ζεστά» στον αγωνιστικό χώρο και με το μπλοκ, πήρε προβάδισμα με 9-5 αλλά η Πατρινή ομάδα αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 11-11  και στη συνέχεια 15-15. Σε εκείνο το σημείο η Ορεστιάδα με τα σερβίς του Αλαν έκανε ένα σερί 7-0 και έτσι κατέκτησε εύκολα το σετ για να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη, μέχρι το 8-7 καθώς από εκεί και πέρα η Παναχαϊκή με την καλή υποδοχή από τον Μ. Ρουμελιώτη και την καλή δουλειά από τον Λιβαθηνό, πήρε προβάδισμα με 12-19 και 15-10. Οι ακρίτες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν  και μείωσαν σε 18-16 ωστόσο η Πατρινή ομάδα δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα και με τον Τόρες να συνεχίζει τη σπουδαία δουλειά στο μπλοκ, αλλά και τους Βαλτερ-Ρουμελιώτη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, να πάρει το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Βάλτερ 13 ( 1 άσο), Τόρες 9 (5 μπλοκ) , Ν. Ρουμελιώτης 19 (3 άσους), Λιβαθηνός 1, Βλαχοστάθης 7 (3 μπλοκ), Σαρικείσογλου 10 (2 μπλοκ), λίμπερο ο Μ. Ρουμελιώτης με 72% (Ντονάς 1, Μαυραγάνης, Βασιλάκος).