Μπαρτσελόνα – Χετάφε 4-0: Έριξε τεσσάρα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση

Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε σοβαρή και αποτελεσματική σκορπώντας με 4-0 εντός έδρας την Χετάφε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της La Liga.

Επιστροφή με γκολ για τον Ραφίνια, βρήκε ξανά δίχτυα ο Ζοάο Φέλιξ, γκολ και για τους Ντε Γιόνγκ και Φερμίν Λόπεθ.

Ο Βραζιλιάνος άσος έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου με τους Φέλιξ (53′) και Ντε Γιόνγκ (61) να παίρνουν την «σκυτάλη» στη συνέχεια «κλειδώνοντας» το τρίποντο για την ομάδα του Τσάβι. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Φερμίν Λόπεθ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μια άνετη νίκη για την Μπαρτσελόνα, που δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Χετάφε και έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο τρίποντο. Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των Μπλαουγκράνα στο φετινό πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Τσάβι μάλιστα να κρατούν το μηδέν στην άμυνα, για πρώτη φορά μετά τις 31/1 και το ματς με την Οσασούνα (1-0).

Την επόμενη αγωνιστική η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται στην έδρα της Μπιλμπάο (3/3), ενώ από την άλλη η Χετάφε υποδέχεται την Λας Πάλμας (2/3).

Οι συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Ντε Γιονγκ, Γκιντογκάν, Κρίστενσεν, Ραφίνια, Φέλιξ, Λεβαντόβσκι.

Χετάφε: Σόρια, Ιγκλέσιας, Άλβαρες, Αλντερέτε, Τζενέ, Μορίμπα, Μίγια, Μακσίμοβιτς, Γκρίνγουντ, Ρίκο, Μαγιοράλ