Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση για την Μπαρτσελόνα, 3-2 τη Μπαρμπάστρο

Η Μπαρτσελόνα πέρασε στο… ρελαντί από την έδρα της Μπαρμπάστρο, για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας και με το τελικό 3-2 πήρε την πρόκριση. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Λόπες 18΄, Μπελόλι 51΄) οι Καταλανοί εξασφάλισαν ένα προβάδισμα ασφαλείας, ενώ δεν αγχώθηκαν όταν ο Γκαρίδο στο 60΄ μείωσε σε 2-1. Στο 88΄ ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε με πέναλτι το 3-1, πριν ο Σεράνο γράψει το τελικό 3-2 από την άσπρη βούλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Βαλένθια χρειάστηκε την παράταση και το «χρυσό» γκολ του Γκάγια στο 106΄ για να πάρει το «διπλό» και την πρόκριση με 2-1 στο «σπίτι» της Καρταχένα.

Η αναμέτρηση Ουνιονίστας-Βιγιαρεάλ διεκόπη οριστικά στην παράταση και με το σκορ 1-1, λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου. Ο αγώνας θα συνεχιστεί αύριο (8/1), πριν την κλήρωση του επόμενου γύρου που είναι προγραμματισμένη για το μεσημέρι.

Η φάση των «32»:

Λούγκο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3

Εσπανιόλ-Χετάφε 0-1

Ελτσε-Τζιρόνα 0-2

Ουέσκα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 -παρ. (0-0κ.α.)

Αλαβές-Μπέτις 1-0

Αραντίνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

Αμορεμπιέτα-Θέλτα 2-4

Μπούργκος-Μαγιόρκα 0-3

Καστεγιόν-Οσασούνα 0-1 -παρ. (0-0κ.α.)

Ρασίνγκ Φερόλ-Σεβίλη 1-2

Ουνιονίστας-Βιγιαρεάλ Οριστική διακοπή λόγω προβλήματος στο φωτισμό του γηπέδου -παρ. (1-1κ.α.)

Καρταχένα-Βαλένθια 1-2 -παρ. (1-1κ.α.)

Εϊμπάρ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-3

Μπαρμπάστρο-Μπαρτσελόνα 2-3

Μάλαγα-Σοσιεδάδ 0-1

Τενερίφη-Λας Πάλμας 23:00