Το Λαύριο με 82-66 τον Απόλλωνα

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακλαμανάκης

Με μια φοβερή εκκίνηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο απλοποίησε τη δουλειά του και επικράτησε με 82-66 του Απόλλωνα Πάτρας για την 4η αγωνιστική της Basket League.   Την ποιότητα του έδειξε το Λαύριο κόντρα στον Απόλλωνα και... καθάρισε το ματς. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 56-62 του 30' σε 72-58 στο 35" και πήγαν στο 3-1 στη Basket League. Από την άλλη οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-2.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακλαμανάκης με 16 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Κόουλμαν είχε 20 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για το διπλό των φιλοξενούμενων.

To ματς

Mε το καλάθι του Κακλαμανάκη, το Λαύριο προηγήθηκε με 13-9 στο 4', αλλά ο Απόλλων Πάτρας βρήκε το τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με τον ΜακΛάφλιν (18-19) στο 9'. Ο Λιούς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (20-19) για την ομάδα του.

Το Λαύριο πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και έκανε το 34-27 με τον Κάρτερ στα μέσα του δεκαλέπτου. Με τις βολές του Τσαλμπούρη έριξαν τη διαφορά οι Πατρινοί στους 6 (32-26) στο ημίχρονο.

Ένα blackout του Απόλλωνα επέτρεψε στο Λαύριο να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18 (56-38) στο 25' με τον Λιούις. Από το 26' μέχρι το 30' ήταν η σειρά της ομάδας του Σερέλη να χάσει τον προσανατολισμό της στο ματς και έτσι οι Πατρινοί έκαναν το 56-52 με τον Τσαλμπούρη.

Με τον Γερομιχαλό να σκοράρει και μετά από ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των γηπεδούχων, το Λαύριο πήγε στο 72-58, πέντε λεπτά για το τέλος. Το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην τρίτη νίκη τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου το Λαύριο μετέτρεψε το 56-52 σε 72-58 στο 36' και καθάρισε το ματς.

Ο ΜVP: Ο Κακλαμανάκης ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μουράτος είχε 14 με 8 ασίστ σε άλλο ένα μεστό ματς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο εξαιρετικός σε προηγούμενα ματς, Δίπλαρος, έμεινε άποντος και δεν βοήθησε την ομάδα του.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάρτερ είχε 13 πόντους, δημιουργώντας προβλήματα στους Πατρινούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 28 ριμπάουντ αντί 40 των φιλοξενούμενων, όμως νίκησαν άνετα στο τέλος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κακή βραδιά του Απόλλωνα Πάτρας στα τρίποντα με 5/22.