Copa Africa: Επική πρόκριση! Έγραψε… ιστορία το Μπενίν στα πέναλτι

Στους “8” του Copa Africa για πρώτη φορά στην ιστορία του το Μπενίν, που απέκλεισε στα πέναλτι το Μαρόκο με 4-1 (1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση). Δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Τεράστια έκπληξη στους “16” του Copa Africa. Το Μπενίν έκανε το “μπαμ” και… πέταξε έξω προημιτελικών το Μαρόκο στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση).

Έτσι, το Μπενίν έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους προημιτελικούς της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Αίγυπτο και έβγαλε τους φίλους του στους δρόμους του Κοτονού (η μεγαλύτερη πόλη και έδρα της κυβέρνησης του Μπενίν) προκειμένου να πανηγυρίσουν.

Το Μπενίν ήταν αυτό που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 58′ με τονΑντιλεού, ο οποίος τις τρεις προηγούμενες σεζόν αγωνίστηκε στη Super League με Κέρκυρα και Λεβαδειακό. Ο Εν-Νεσίρι διαμόρφωσε το τελικό 1-1στο 75′. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων το Μαρόκο είχε την τεράστια ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, αφού ο Ζίγιες του Αγιαξ σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι.